Son 200 Yılın Diyet Trendleri

  • 28 Ocak 2019
  • 94 kez görüntülendi.
Son 200 Yılın Diyet Trendleri

Bu makalemizde geçmişten günümüze ve son 200 yılın en trend diyetleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Viktorya dönemi ait olan tuhaf diyetlerinden, bitmek bilmeyen diyet modalarına her şeyi bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Son 200 yılın diyet trendleri ve Rejim olgusunun tarihine dair her şey geçmişte diyet adı altında yapılan yanlış ve düzensiz beslenmelerini makalemizde yer verdik. Ayrıca küçük bir notta bırakmakta da fayda var; Listedeki diyetlerin birçoğunu evde kesinlikle denemeyin…

1820’ler – Su ve Sirke Diyeti

Sirke ve su kilo vermenin anahtarlarından birisidir. 1820 yılında İngiliz Lord Byron’ın trend olan ilk diyeti popüler hale getirmiş olsa da o zamanlar bu böyle biliniyordu. Bu diyette kilo vermek için yemekten hemen önce bir bardak suyun içerisine 3 yemek kaşığı kadar sirke koyup içmeyi tavsiye etmiştir. Peki bu diyet işe yaradı mı? Günümüzde bu uygulama olmadığına göre demek ki işe yaramamıştır.

1850’ler – Şeler ve Nişasta Diyeti

Nişasta ve şekerden uzak durma yöntemi 19. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. William Banting, Dr. William Harvey’e kilo vermek için tavsiyelerinin ne olduğunu sorduğu zaman almış olduğu yanıt bu olmuştur. Banting, Harvey’in önerilerini uyguladıktan hemen sonra 22 kg verdiği zaman bunun çok faydalı olduğu duyurmak için kamuya mektup yazmıştır. Tabi bu birçoğunuza saçma gelse de 1850’li yıllar için çok doğal karşılanmıştır.

1898 – Çiğnemenin Gücü

Bunu günümüz dünyasında da özellikle annelerimiz tarafından da duyarız. Yemeği yutmadan hemen önce iyice çiğnemeniz gerektiğini ve lokma iyice ezildikten sonra yutmamız gerekiyor. Tabi bu çiğneme 100 kere olmayacağı aşikar. Ancak amaç kilo vermek olduğu zaman Horace Fletcher bu şekilde yaparak tam olarak 19 kilo vermiştir. Bu yüzdende kendisine “Çiğnemenin Üstadı” lakabı koyulmuştur ki bu hiçte abartılı bir durum olmasa gerek…

1918 – Kalori Saymanın Çıkış Noktası

1918 yılında, Lulu HuntPeters, “diyet ve sağlık: kalorilerinin anahtarı” kitabını yayınlaması ile birlikte kalori saymanın popüler olmasına öncülük eden kişi olmuştur. Nesiller boyu son 200 yılın diyet trendleri arasında etkili ve bir o kadar da uzun dönem gündemde olması tartışılmaz bir gerçek.

1925 – Lucky Strike

1925 yılındaki sigara markası olan Lucky Strike, “şeker yerine bir lucky” sloganı vesilesi ile reklam yayınladığı zaman toplumda çok hareketli bir durum meydana gelmiştir. Bunun sonucunda ise 90’lı yılların sonunda Kate Moss gibi ünlü olan kişilerin popüler hale getirmiş olduğu sigara diyeti adı verilmiştir.

1930’lar – Hollywood Diyeti

Aslına bakacak olursak eğer greyfurt diyeti olarak da bilinen Hollywood diyeti, 1930’lı yılların en popüler diyetleri arasında yer almaktadır. Greyfurt meyvesinin yağları hızlı bir şekilde yaktığı iddiası ile beraber, topluma eğer öğünde bir greyfurt tüketmeleri konusunda bilgi vermiştir. Ancak bunun sonunda diyete daha fazla meyve eklenmesi gerektiği görüşü ortaya çıkmıştır.

1954 – Bağırsak Kurtları

50’li yılların başlarında opera sanatçısı olan Maria Callas, bağırsak kurdu diyeti ile birlikte tam olarak 30 kilo verdiğini söylemiştir. Evet yanlış duymadınız parazitler ile dolu olan bir hapı yutup o kurtların içinizde bulunan besinleri yemenizi bekliyorsunuz ki kalça ve basen bölgeleriniz büyümesin. Tabi bunu yazdıktan sonra bunu kesinlikle denemeyin dememizde fayda vardır.

1963 – Kilo Avcıları

Günümüz dünyasında halen nadir de olsa uygulanan diyetler arasındadır. Kilo avcıları 1963 yılında kendisini “kurabiye takıntılı olan ve aşırı kilolu ev kadını” olarak tanımlayan Jean Nidetch tarafından kurulmuştur. 2010 yılına gelindiği zaman ise Jennifer Hudson, çok meşhur olan puan sistemini yaparak tam olarak 36 kilo vermiştir.

1970 – Uyuyan güzel Diyeti

Evet evet yanlış duymadınız uyuyan güzel diyeti… Söylenenlere göre Elvis tarafından denenmiş olan bu diyet, uyku haplarının ve sakinleştirici ilaçların çok tehlikeli bir karışımından oluşmaktadır. Son 200 yılın diyet trendleri arasında en ilginç ve tehlikeli diyetlerinden biri olan bu diyet uzun süre boyunca uyuyorsunuz ve bir şeyler yemek zorunda kalmıyorsunuz. Neyse ki günümüz insanının artık bilinçli bir şekilde hareket ettiği için bu tarz zararları diyetler uygulanmamaktadır.

1972 – Karbonhidrat Kullanımına Hayır..!

Çok meşhur olan Atkins diyeti tamda bu zamanlarda ortaya çıkmıştır. Amerikalı bir kardiyolog olan Robert Atkins, karbonhidrat tüketimini minumum seviyeye indirip yüksek protein ve yağ içerikli olan bir diyeti savunmuştur. Bazıları için bu diyet iyi sonuç vermiş olsa da (Kim Kardashian gibi) bir besin ögesini tamamen yasaklamış olmak sağlık açısından çok tehlikeli olduğunu söyleyen bir çok uzman hekimler vardır.

1977 – Diyet Ürünlerinin Ortaya Çıkışı

1977 yıllarında Slimfast markalı diyet ürünleri market raflarında yerini almaya başlamıştı. Tüketiciler ise kahvaltı ve öğle yemeklerinde slimfast tüketmesi ve devamında da çok hafif bir akşam yemeği yemeleri öneriliyordu.

1981 – Beverly Hills Diyeti

Beverly Hills diyeti 1981 yıllarında çok popüler olan bir diyetti. Bir gece vaktinde diyet gurusu haline gelen Judy Mazel tarafından ortaya atılmış olan bu diyet, kişilerin 10 gün boyunca sadece meyve yemeleri gerektiğini ve bu süreden sonrada kademeli olarak diğer besinleri tüketmeleri gerektiğini savunan bir diyetti.

1988 – Oprah Etkisi

7 yıl sonra Oprah Winfrey, 38 beden olan bir kot pantolon ile sette göründükten hemen sonra mille çılgına döndü. Amerika’nın en ünlü kadınlarından birisi olan Oprah Winfrey, Optifast adının verilmiş olduğu bir sıvı diyeti ile tam olarak 30 kilo vermişti. Fakat daha sonra 4 ay boyunca bir lokma yemek bile yememenin ne kadar büyük bir yanlış olduğundan bahsetmiştir. Bunun nedeni ise yalnızca iki hafta içerisinde metabolizması diyet tarafından zarar gördüğü için vermiş olduğu kiloları çok hızlı bir şekilde tekrar geri almaya başlamıştır.

1990’lı Yıllar – Sahte Gıdalar

Düşük derecede yağ içerikli gıdalar, besin alternatifleri ve tatlandırıcılar 90’lı yıllara damgasını vurmuştur. Fakat 10 yıl sonra yani 2000 yılına gelindiğinde doktorlar global obezitenin haberini vermiştir. Dünya tarihinde ilk defa yetersiz beslenen insan sayısı kadar obez olan kişi sayısı mevcuttu. İnsanlar düşük yağ içerikli gıdaların şeker ve tatlandırıcılar ile dolu olduğunu yeni yeni öğrenmeye başlamışlardır.

1997 – Kan Grubu

Son 200 yılın diyet trendleri arasında 1997 yıllarında çok ilginç ve tuhaf olan kan diyeti adı altında bir diyet çıktı ortaya. Natüropati doktoru Peter D’Adamo tarafından topluma aktarılan bu yeni diyet, insanların kan gruplarına göre beslenmesi gerektiğini savunmuştur. Kan grubu A olan kişiler vejetaryen diyetlere göre, kan grubu 0 olan kişiler de yüksek protein ve düşük karbonhidrat ağırlıklı diyet listesi uygulamaları tavsiye edilmiştir. Kan grubu B olan kişiler ise dengeli bir şekilde hepçil diyet uygulamaları önerilmekteydi. Tabi bu bize göre çok karmaşık bir diyet listesi olurdu.

2000’li Yıllar – Dukan Diyeti

Doktor Pierre Dukan tarafından ortaya atılmış olan bu diyet, tıpkı Atkins diyeti gibi geçmiş yıllarda çok kabul görmüş diyetler arasında yer almaktaydı. Son 200 yılın diyet trendleri arasında bu diyet 30 yıldır tanınan bir diyetti ancak 200 yılında dukan diyeti kitabı adı ile satışa çıkardığı kitap tam olarak 7 milyon tane satmıştı. Ayrıca bu kitap 14 farklı dile çevrilip 32 ülkede de yayınlanmıştır. Peki bu diyete göre işin özü nedir? Kısaca söylemek gerekirse eğer 100 den fazla besin ögeleri bulunuyordu ve ilk başlarda bunların hepsi yasak ve zamanla bu yasak olan besinlerin azar azar kullanıma başlamasını savunan bir diyettir.

2002’li Yıllar – Mağara Adamı Düzeni

1975 yılından günümüze kadar konuşulmuş olan paleo diyetinin var olmasına rağmen bu diyet Loren Cordain adlı yazarın çok satmış olan paleo diyeti kitabının yayında kaldığı süre zarfında pek popüler olamadı. Diyet, özünde mağara adamı gibi tüketmeye dayanıyor. Peki bu nasıl oluyor derseniz eğer o zamanlar var olmayan hiç bir şeyi yememek gibi bir durumdur. Yani kahvaltı, öğle ve akşam yemeği menülerinde meyve, sebze, kuruyemiş, et ve kökler gibi…

2012 Yılı – Orucun Gücü

2012 yılında BBC’nin “ye oruç tut ve uzun yaşa” adlı belgeselinin yayınlanmış olduğu yıldır. Bu belgeselden sonra bir anda çoğu kimseler oruç diyeti ile zayıflamanın yollarını arar olmuşlardı.

2014 Yılı – Yalnızca Öz Su

2014 yılı öz su aracılığı ile arınmanın yılı olarak benimsenmiştir. Beslenme ve diyet uzmanları öz su diyeti yaparak Vücudun detoks moduna girebileceği ve bu şekilde de hem kötü olan toksinlerden hemde istenmeyen kilolardan kurtulabileceğini aktarmışlardır. Son 200 yılın diyet trendleri arasında bu diyet popüler olsa da insanlar tekrar yemeye başladıkları anda eski kilolarını hızlı bir şekilde geri alınca bu diyetin yanlış olduğu anlaşılmıştır.

2016 Yılı – Sıfır Şeker

Son 200 yılın diyet trendleri arasında 2016 yılına gelindiği zamanda ise bu yıl anti şeker yılı olarak aktarılmıştır. Bir çok uzmanın şekerin sadece ağırlığa değil sağlık açısından da çok zararlı olduğu aktarılmıştır. Bu bağlamda bazı şirketler ürünlerinde şeker miktarını azalttı bazı firmalar ise şekersiz ürünleri piyasaya sürmeye başladı. Hatta bazı devletler şekerli ürünlere ek vergi bile koymuştu. Günümüz tarihine gelindiğinde ise halen şekerin çok zararlı olduğu ve insanların şekerli gıda ve besinlerden uzak durmaya çalıştığı tespit edilmiştir.

İlginizi Çekebilir => 21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ