Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 02 Mart 2019
  • 42 kez görüntülendi.
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun yıllardır var olan kefir hayatımıza yeni yeni girmeye başladı diyebiliriz. Kefir hakkında bilinmesi gerekenler özellikle de son dönemlerde fazlası ile popüler bir hale gelen kefir tüketimi, bir çok uzman hekim tarafından da olumlu bir şekilde değerlendirilmektedir.

Kefirin tarihçesine baktığımız zaman ise Orta Asya’da yaşayanların daha uzun süreler yaşamalarının sırrı olarak kefiri göstermektedirler. Kefir sağlık açısında oldukça faydalı bir besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında ayrıca birçok hastalığında önüne geçip bir nevi kalkan görevi görmektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşamayı isteyenlerin besin takviyeleri arasında olmazsa olmazı olan kefirin yararlarına bakalım…

Anti-Kanser Etkisi Mevcut

Kefirin faydaları arasında en çok dikkat çeken ise kansere karşı oldukça etkili olmasıdır. Kefir vücutta bulunan hücrelerin yenilenmesi konusunda oldukça etkili ve bir o kadar da kanserli hücrelerin gelişmesini önlemektedir. Düzenli bir şekilde tüketilmiş olan kefir, tümör oluşumunun da önüne geçerek ciddi hastalıklara yakalanma riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Gençleştirme Etkisi Vardır

Probiyotik ürünler sayesinde kefir yaşlanma karşıtı ve ciltteki hücreleri yenileme konusunda da oldukça etkilidir. Enerji vermesi ve sakinleştirici etkisi ile kefir kullananlar kendilerini daha sağlıklı ve daha dinç hissetmektedirler.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Besin değerleri açısında kefir bağışıklık sistemini oldukça fazla etkilemektedir. Kefir, bağışıklık sistemini güçlü bir şekilde korurken aynı zamanda da bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan probiyotikler aracılığı ile virüs ve bakteriler ile savaşmaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenler

Kefirin içerisinde bulunan yüksek miktarda probiyotik midenin ve bağırsağın korunmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda bağırsağın ve midenin düzenli bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

Eğer sizde kabızlık sorunu yaşıyorsanız eğer günde 1 bardak kefir tüketebilirsiniz.

Astımı ve Alerjiyi Önlüyor

İmmün sisteminin güçlenmesi ile beraber hflamatuar göstergelerinde de iyileşmeler sağlayıp astımı ve alerjiyi önlemektedir.

Kemik Sağlığının Güçlenmesini Sağlıyor

İçerisinde yüksek miktarlarda kalsiyum olduğundan dolayı kemiklerin güçlü bir şekilde olmasını sağlayan kefir günde 2 bardak tüketildiği zaman vücudun kalsiyum oranının hemen hemen yüzde %62’sini sağlamaktadır. Özellikle de büyüme evresinde olan çocukların ve ileri yaştaki bireylerin kemik sağlığı açısında tüketmeleri yararlarına olacaktır.

Kefirin Faydaları

  • Kolesterol değerlerini düşürür
  • Tansiyonun dengede kalmasına yardımcı olur
  • Enerji vererek kronik yorgunluğun önüne geçer
  • Metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına olanak sağlar
  • Uyku problemlerinin önüne geçer
  • Kan şekerini düşürüp dengede tutar
  • Kalp sorunlarının tedavisi konusunda çok etkilidir
  • Kilo verme konusunda oldukça etkilidir

Kefir Nasıl Tüketilmelidir?

Çocukluk evresinde gelişime olan katkısı çok yüksek olduğu için ara öğünlerde 1 bardak kefir tüketilmesi çocukların kemik sağlığına ve gelişimine fazlası ile katkı sağlayacaktır.

Yetişkin bireylerde ise günün her saatinde kefir tüketilebilir. Günde en fazla 2 bardak kadar tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Ayrıca ara öğünlerde kefir tüketildiği zaman daha uzun süreler tok bir şekilde kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir =>> Egzersiz Yapmanın Faydaları

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ