Hızlı Yemek Yemenin Zararları

  • 05 Mart 2019
  • 60 kez görüntülendi.
Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Hızlı yemek yemenin zararları oldukça fazladır. Birçok kişi hayatın hızlı ve yoğun bir tempoda geçmesine ayak uydurmak için çoğu işini daha hızlı yapıp bitirmenin telaşı içerisindedir. Fakat bu hızlı ve yoğun tempoyu durdurmanız gereken çok önemli bir yer var; yemek sofrası… Bir çok kişide hızlı yemek yeme psikolojisi olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yemek yerken ne kadar çok hızlı olduğunuzun farkında mısınız? Bu makalemizde sizlere hızlı yemek yemenin zararları ve hızlı yemek yemenin önüne geçebilecek yolları aktaracağız. Bazı sitelerde hızlı yemek yemenin faydaları diye yanlış bilgiler vardır bu bilgilere kesinlikle itibar etmeyin.

Hızlı yemek yemenin zararları

Yemeğinizi çok hızlı bir şekilde tüketip tekrar işlerinizin başına geçmek ilk başlarda çok iyi bir başarı gibi görünse de aslına da sağlık açısından ne kadar da çok zararlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Obeziteye Neden Olmaktadır

Hızlı yemek yemek kilo aldırır mı? Bir çok kişi yemek yediği zaman beyne doyma sinyallerini göndermesi açısından bir müddet süre geçmesini bilmektedir. Fakat iş uygulama safhasına geldiği zaman ise hızlı bir şekilde hareket etmek daha ağır basmaktadır.

Öncelikli olarak şunu söylemek gerek, yemek yemek büyük bir zevktir. Bunu kesinlikle unutmamanız gerekmektedir. Yemek yediğimiz zaman yediğimizin yemeğin lezzetini çıkarmalı ve yemek yediğimizin anın keyfini iyice çıkarmalıyız.

Ayrıca hızlı bir şekilde yemek yiyenler yemeği tam olarak çiğnemezler ve yemeğin tadını sonuna kadar alamazlar. Bu durumda doyma sinyallerinin ulaşması da zorlandığı için kişi tokluk hissini yaşayamaz ve daha çok yemek yemek ister. Haliyle buda bir süre sonra fazla kilo almak ve obezite gibi ciddi sorunlara neden olacaktır.

Çiğnemeden yemek yemek mideyi fazlası ile yormaktadır. Dediğimiz gibi hızlı yemek yendiği zaman tam çiğneme safhası olmuyor buda midenin bir çok yemeği tüm olarak aldığı ve sindirim esnasında midenin zorlanıp yorulması ve zamanla tükenip işlevini yavaş yavaş yitirmesine neden oluyor. Bu durumda da haliyle hızlı kilo alma süreci daha da hızlanmış oluyor. Mide yemekleri bu şekilde sindirmekte zorlandığı için metabolizmayı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Değişir?

Şimdi gelin yemek yeme taktikleri nelerdir onlara göz atalım. Öncelikli olarak yemeği hızlı bir şekilde yediğinizi kabul edin. Yemek yediğiniz zaman 5 kere çiğniyorsanız  eğer bu rakamı öncelikli olarak 10’a daha sonra ise bunu 15’e çıkarınız. Kendinize müsaade edin ve çok sabırlı olun. Sabırlı bir şekilde yemek yerken daha çok çiğneme alışkanlığını edindiğiniz zaman ilerleyen dönemlerde bu alışkanlık size olumlu yönde katkısı olacaktır.

Ayrıca yemek yediğiniz zaman yemek esnasında bir kaç kere kısa molalar verebilirsiniz. Tabağınızın hepsini bitirmeden hemen önce birkaç kere durunuz. Yanınızdaki kişiler ile sohbet ediniz. Bu arada mide tüketmiş olduğunuz yemekleri sindirmeye başlar sürekli yemediğiniz için mideye de baskı oluşturmaz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yemek yediğiniz zaman kaşığı ve çatalı her lokmadan sonra bırakmak gerekecektir. Bir lokma yemek alın ve kaşık çatalı tabağın kenarına bırakın. Bu esnada da lokmalarını yavaş bir şekilde daha çok çiğneyin acele etmeden.

Son olarak ise o masada sadece karnınızı doyurmak için oturmadığınızı aksine yemekten zevk alarak yemeği düşünün.

İlginizi Çekebilir => Göbek Eritme Hareketleri

 

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ