Egzersiz Yapmanın Faydaları

  • 27 Ocak 2019
  • 81 kez görüntülendi.
Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz yapmanın başta vücut sağlığı olmak üzere bir çok faydası mevcuttur. Kilo verme ve zayıflama konusunda da oldukça etkili olan egzersiz doğru bir şekilde ve doğru hareketler ile yapıldığı zaman faydası mutlaka görülmektedir. Egzersiz yapmanın faydaları başta kalp ve damar olmak üzere yaşamsal sağlığında önemini gün yüzüne çıkarmaktadır.

Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz yapmak kilo vermek, zayıflamak ve sağlığa faydaları dışında bazı hastalıklarında oluşmasının önüne geçmektedir. Öncelikli olarak egzersiz yapmanın kilo verme konusundaki faydalarında bahsedelim…

Düzenli egzersiz yapmak yağ yakımı ve kilo vermek konusunda çok etkilidir. Düzenli bir şekilde yapılan egzersizlerin vücuttaki zararlı ve fazla olan yağların atılması konusunda çok faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Vücuttaki fazla yağlar atıldığı zaman haliyle fazla kilolarınız da da kurtulmuş olacaksınız.

Daha hızlı yağ yakmak için sabah egzersiz yapmanın faydaları daha çoktur. Bunun en önemli nedeni ise sabah uyandıktan sonra vücudun dinlenmiş durumdan hareketli duruma geçmesi ile vücudun daha dinç olması ve egzersiz durumuna hazır olmasından dolayıdır. Peki düzenli egzersiz nasıl yapılır? Egzersiz yapmak ne işe yarar? Diyecek olursanız eğer vücut tipinize ve sağlığınıza uygun olan egzersiz hareketlerini belirlediğiniz zaman ve bunu sürekli düzenli bir şekilde yaptığınız zaman vücut artık bu egzersizi benimsemiş olacak ve artık vücudun yağ depolama durumu da ortadan kalmış olacaktır.

Düzenli Egzersiz Nasıl Yapılır?

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak demek kendiniz yada bir eğitmen kontrolünde size uygun olan egzersiz hareketlerini belirledikten sonra bunu her gün yada haftanın belirli günleri ve aynı saat diliminde yapılması anlamına gelmektedir. Yani bugün sabah egzersiz yapıp da yarın egzersiz yapmayıp diğer günde akşam egzersiz yapmak yanlış bir hareket olacaktır. Öncelikle gün ve saatlerini iyi belirlemeniz gerekiyor. Tavsiye olarak sabah saatlerinde egzersiz yapmanız daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Sağlığa Etkileri

Yazımızın başında da dediğimiz gibi düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve yağ yakıyor hemde bazı hastalıkların önüne geçiyor. Peki nedir bu hastalık? İşte bu hastalık yüksek tansiyon..!

Yüksek tansiyon; böbrek rahatsızlığı, felç, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi hastalıklara yol açmaktadır. Yüksek derecede tansiyona sahip kişilerde, ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve bunların takibinin düzenli bir şekilde yapılması hayati bir öneme sahiptir.

Bu konuda uzmanların ilaçlara ek olarak tansiyon hastalarının düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları da tavsiye edilmektedir. Özellikle de 35 yaşından sonra yapılan egzersizlerin çok daha faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Tansiyon ilaçlarının etkisi gibi düzenli egzersiz yapmakta tansiyon rahatsızlığını kontrol altında tutma konusunda çok etkilidir. Tansiyon ilaçları kullanımı yanında düzenli bir şekilde egzersiz yaptığınız zaman tansiyon ilaçlarının verdiği etkiye 2 kat ilave olarak fayda sağlayıp tansiyon durumunuzu kontrol altında tutacaktır.

Kalp Dostu Egzersizler Nelerdir?

Kalp sağlığına iyi gelen egzersizler ise, ağırlık kaldırma, yürüyüş ve yüzmedir. Bu egzersizleri kendinizi hiç zorlamadan yavaş tempoda başlayarak zaman içerisinde dereceleri yükselterek ilerleyebilirsiniz. İlerleyen zaman diliminde bu derecelerin artması ile vücudunuz üzerindeki etkileri de hissedilir derecede belirgin olacaktır.

35 Yaşından Sonra Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

  • Tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak. Zaman içerisinde temposunu arttırarak
  • Ağırlık çalışmak. Bundan da zaman içerisinde ağırlık miktarını arttırarak
  • Merdiven inip çıkmak. İlk başlarda az fakat daha sonra yavaş yavaş merdiven sayısını arttırarak
  • Ağır eşyaları kaldırma ve taşıma. Bunu market alışverişlerinizde yapabilirsiniz
  • Dirençli ve renkli olan bantlar ile egzersiz yapmak
  • Bahçede yapılan çalışmalar ile ağır hareketler yapmak. (çapa, kesim gibi)
  • Koşmak. Buna da ilk  zamanlarda hafif tempoda koşu ile başlayıp daha sonra hızlı tempoda koşu ile devam edebilirsiniz.

Haftada Ne Kadar Düzenli Egzersiz Yapmak Gereklidir?

Bu konuda öncelikli olarak bu konuda uzman olan kişilerden size uygun olan egzersiz hareketlerini ve haftalık saatlerini belirlemeniz gerekmektedir. Bu plan ve program yapıldıktan hemen sonra hiç vakit kaybetmeden bu plan ve programa sadık kalınarak başlanmalıdır.

Düzenli yürüyüş ve egzersiz sadece sağlıklı kişilerin yapması değil, kronik hastalıkların oluşumunu engelleme konusunda da çok etkili olmaktadır. Kas kuvvetini ve kasların dayanıklılığını arttırmak için haftada en az 4 gün düzenli bir şekilde egzersiz yapılması gerekmektedir. İstenilen seviyeye ve kasların yeteri kadar güçlü olduğu tespiti yapıldıktan sonra bu durum haftada 2 güne kadar indirilebilir.

Egzersiz yapmanın faydaları fiziksel olarak aktif olmak, beslenme ve kiloya dikkat etmek, gerektiği zaman doktor kontrolünde bunları uygulamak ve diz içi enjeksiyon gibi yöntemler neticesinde her yaşta ve sağlı açısından fazlası ile faydası mevcuttur.

Düzenli egzersiz yapmanın bir diğer faydası ise eklem ağrılarına çok faydalı olmasıdır. Tabi burada da doktorunuz kontrolünde diz ve eklem sorunlarınıza ciddi zararlar vermeden size uygun olan egzersiz hareketlerini belirleyip uygulamaktır.

Egzersiz Hareketlerinin Etkili Olduğu Bilindik Hastalıklar Nelerdir?

Egzersiz yapmanın faydaları düzenli bir şekilde hazırlanmış olan egzersiz programının başta diyabet olmak üzere hipertansiyon, obezite, kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ve damar hastalığı, fibromiyalji, osteoartrit, kronik yorgunluk rahatsızlığı ve depresyon tedavisi konusunda fazlası ile etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca düzenli bir şekilde yapılan egzersiz hareketlerinin astım ve kansere de olumlu yönde katkı sağladığı gözlemlenmiştir.

Egzersizinde İlaç Gibi Yan Etkileri Var Mıdır?

Bir ilaç olarak düşündüğümüz zaman egzersiz yapmanın faydaları bazı durumlarda yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü yapılması gereken egzersizlerde, kişideki olası iyileşme durumuna paralel olarak yan etkilerinden doğacak olan zararları da düşünmekte fayda vardır.

Çok aşırı kilosu olan yada şekeri olan bir kişinin nasıl olsa doktor yürüyüş yap dedi diyerek egzersiz hareketlerini basite alarak yürüyüş yapması hasta olan kişilerin birbirinin ilaçlarını kullanması gibidir. Egzersiz yeteri kadar yapılmadığı zaman faydalı olmazken, uygun olmayan yada çok yapıldığı zamanda ise ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Buna ek olarak yürümek gerçekten çok faydalı bir harekettir. Ancak hastanın yürümeye bir engelinin olup olmadığına, yürüme temposunun hangi derecede olacağına, haftada kaç gün bu yürüyüşün yapılacağına ve bu egzersizin gün içerisinde ne kadar yapılacağına doktor kontrolünde karar verilmesi gerekmektedir.

Egzersiz hareketler Spor Salonlarında Yapılabilir mi?

Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta hastalığınızın olup olmamasıdır. Bunun nedeni ise spor salonları daha çok sağlıklı bireyleri tercih etmektedir. Bunun en önemli nedeni ise spor salonları hukuki ve sağlık açısından bir sorun yaşamamak için genel olarak sağlık yönünden bir sorunu olmayan kişileri tercih etmektedir. Spor salonlarında çalışan kişilerin egzersizi çok iyi bilmelerine karşın ne yazık ki hastalıklar konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değillerdir.

Buna sebep olarak kronik rahatsızlığı olan kişiler spor salonlarında tercih edilmemektedir. Edilse bile doktordan egzersiz yapabilir raporu istenmektedir. Bu sebeplerden ötürü hem spor salonları kronik rahatsızlığı olan kişileri tercih etmiyor hemde bu tarz kişiler spor salonlarına pek başvurmamaktadır.

Bu günden güne ciddi bir sorun haline geldiği için kronik rahatsızlığı olan kişilerinde doğru bir şekilde egzersiz yapması adına ciddi bir adımın atılması gerekliliğe de ortaya çıkmaktadır.

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kronik rahatsızlığı olup da egzersiz yapmak isteyen kişilerin doktor kontrolünde ve kendilerine uygun olan egzersiz hareketlerini tercih etmesi daha sağlıklı ve faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir => Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ