Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat

 • 06 Mart 2019
 • 48 kez görüntülendi.
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat

Birçok kişi yemeklerde tuz olmasına rağmen yemek sofraya geldiği zaman ekstradan tekrar tuz ilave etmektedir. Aşırı tuz kullananlar ilerde bunun ne gibi ciddi sorunlar doğuracağını henüz net bir şekilde bilmemektedir. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre gün içerisinde tuz tüketiminin 5 gram ile sınırlı tutmanın gerekliliğini söylemektedirler.

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat

Ülkemizde en çok tuzun kullanıldığı yiyecekler yediğimiz yemekler ve her gün her öğünde tüketmiş olduğumuz ekmeklerdir. Sofrada alınmış olan tuz miktarı günlük miktarın yaklaşık olarak yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Bu nedenden ötürü tuzlukları kullanmayarak ve yemeğe ilave olarak tuz koymayarak yapılan tuz kısıtlamaları ne yazık ki yeterli düzeyde olmamaktadır. Peki fazla tuz yersek ne olur? Aşırı tuz tüketimi hangi hastalıklara yol açar? Dünya sağlık örgütü; kalp hastalıkları, hipertansiyon, böbrek hastaları başta olmak üzere diyabet, obezite ve bazı kanser hastalıklarından korunmak için günlük tuz tüketimi 5 gram’dan az olarak tercih ediniz. Buda şu anlama geliyor günlük tüketilmiş olan tuz miktarının üçte birine kadar indirmemiz gerekiyor.

Buna bağlık olarak yeni diyet trendleri arasında da tuz tüketimine hiç yer verilmemektedir. Özellikle de kadınlarda tuzun cilde zararları fazla olduğu için kadınlar bu konuda biraz daha hassas davranmaktadırlar.

Yemeklerinize Tuz İlave Edilmesine İzin Vermeyin

Günlük tuz tüketiminin 5 gram ve altına indirilmesi ile birlikte her yıl yaklaşık olarak 2.5 milyon kalp krizi ve inmeye bağlı ölümlerin önüne geçilebilir. Küçük bir çay kaşığının yaklaşık olarak 2.5 gram tuz aldığını düşündüğümüz zaman biz günde yaklaşık olarak 6 çay kaşığını hemen 2 çay kaşığına kadar indirmek mümkün olmayabilir. Ancak günlük tüketimi bir çay kaşığı azaltsak bile yararı çok fazla olur. Tuzun vücuda olduğu gibi fazla tuzun göze zararları da fazlası ile vardır.

Çocuklarda Tuz Kullanımına Dikkat

Çocuklar ailelerini her alanda örnek almaktadır. Genel anlamda bakıldığı zaman tuzun azaltılması kan basıncını kontrol altına aldığı gibi hipetansiyon gelişimini de önleyebilmektedir. Hipertansiyon ile ilgili ciddi sorunlar yaşamamak için tuz miktarını mutlaka azaltınız. Aileler bol bol tuz yediğini gören çocuklar da aileleri gibi çok tuzlu yemeye başlayıp zamanla çok tuzlu yemek yemeğe alışıyorlar. Bu nedenden dolayı çocuklarınızın daha erken yaşlarda hipertansiyon rahatsızlığı yaşamamaları için sizler çocuklarınıza örnek olarak tuz tüketimini fazlası ile azaltınız. Fazla tuz vücuttan nasıl atılır? Bu gibi soruların cevaplarını aşağıdaki yöntemleri uygulayarak fazla tuz alımının önüne geçebilirsiniz.

Tuz Tüketimini Azaltan Yöntemler

 • Yemeğin tadına bile bakmadan hemen tuz ilave etmeyin. Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız eğer, limon suyu ve çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.
 • Tuzsuz ekmek tüketin. Sebzeleri taze bir şekilde yiyin. Konserve ve turşudan uzak durun.
 • Yemek pişirdiğiniz zaman çok az miktarda tuz koyun. Pişirdikten hemen sonra ise kesinlikle tuz koymayın.
 • Tuzu azaltılmış olan peynirleri tüketin.
 • Eczacıya ve doktora danışarak yapay tuz kullanabilirsiniz.
 • Dışarıda yemek yediğiniz zaman çok seçici olun.
 • Kekik, nane, sarımsak, soğan yemeklerde tuz olmadan da lezzet vermektedir. Etleri sarımsak, limon suyu ve sirke ile terbiye edebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeler genel olarak çok az içermektedirler.
 • Semizotu, ceviz ve taze fındık yemeklere lezzet katmaktadır.
 • Alışveriş yaptığınız zaman gıda etiketindeki tuz miktarlarına dikkat ediniz.

İlginizi Çekebilir => Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
Aşırı Tuz Kullananlar Dikkat
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Patlamış Mısır Zayıflatır Mı?
Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?
Kefir Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Diyet Akımı: Çok Uyku Az Kilo
Son 200 Yılın Diyet Trendleri
Egzersiz Yapmanın Faydaları
21 Günlük Şekersiz Diyet Nasıl Yapılır?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalıdır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ